תכלס בריאות

צעד 05: מים הם החיים

מים חיוניים לכל אחד מתאי הגוף לתפקוד תקין. כשהגוף מקבל מספיק מים, מערכת העיכול מתפקדת טוב יותר ויש פחות סיכון לעצירות. כמו כן, מים מסייעים בסילוק רעלנים מהגוף, בשיפור תפקודי הכליות, בשימון המפרקים והשרירים ובמראה עור צעיר יותר, והם חיוניים לייצור הורמונים ונוירו-טרנסמיטורים במוח ומסייעים לוויסות טמפרטורת הגוף.

כל אחד עלול לסבול מהתייבשות אך הסיכון גבוה יותר בפעוטות, ילדים קטנים, אנשים מבוגרים ואנשים המתאמנים בחוץ. ככל שאנו מתבגרים, משק המים בגוף הולך וקטן והיכולת לשמר מים בגוף גם היא קטנה. מנגד, חוש הצמא הופך לפחות מובהק. כל אלו יכולים לגרום להופעת מחלות כרוניות כמו סוכרת ודמנציה, לבעיות תנועתיות במבוגרים ולצריכת תרופות גבוהה.

אנו מזכירים כי במסגרת כללי "חכם בשמש" של האגודה למלחמה בסרטן, יש להקפיד על שתיית מים כדי למנוע התייבשות. הכוונה כמובן לא רק בזמן שהייה בשמש, אלא להקפיד על שתיית מים בכל מזג אוויר ולאורך היום.

כמה מים צריך לשתות?

אנשים שאינם פעילים מאבדים 3-2 ליטר מים ליום. בעת ביצוע מאמץ גופני בעצימות בינונית עד גבוהה מאבדים 3-1 ליטר מים לשעה דרך הזעה. ההמלצה היא לשתות 12 כוסות ביום, או כשלושה ליטרים, אך לאחר פעילות גופנית מאומצת, בייחוד במזג אוויר חם, יש להשלים את החסר ולשתות לפחות ארבעה ליטרים של מים ביום (כ-16 כוסות).

מה עושים?

שותים. לא לכולם זה פשוט כמו שזה נשמע – יש אנשים ששוכחים, לא שמים לב או לא כל כך אוהבים לשתות מים. הנה כמה טיפים להגדלת צריכת המים החל מהיום:

  • השתמשו בתזכורות על ידי אפליקציות שאפשר להוריד לנייד.
  • שתו מבקבוק שקוף כדי לראות כמה שתיתם וכמה נותר.
  • נסו להוסיף למים טעמים באופן טבעי – פרוסות מלפפון, לימון, עלי מנטה, ג'ינג'ר טרי.
  • השאירו בלילה כוס מים ליד המיטה ושתו אותה מיד לאחר היקיצה.