תכלס בריאות

צעד 06: לוקחים רגע להירגע

מדיטציה שמה דגש על חיבור לנשימה תוך התנתקות ממחשבות והסחות דעת על מנת להגיע לבהירות, לצלילות ולשלווה כללית. הפחתה של מצבי עקה (סטרס) ולחץ יכולה לסייע רבות בהפחתת הסיכון לחלות במחלות שונות, כמו מחלות לב, מחלות אוטואימוניות ועוד, ומסייעת לחולים, גם לחולי סרטן, להתמודד עם השפעות המחלה ועם תופעות הלוואי.

שבעה דברים שכדאי שתדעו על מדיטציה:

  1. מסייעת בהפחתת רמות המתח – מחקרים הוכיחו כי מדיטציה מסייעת להורדת רמות המתח וזו גם אחת המעלות הגדולות שלה. תסמיני מתח מתבטאים בחרדה, דיכאון, עצבנות ותסכול, ונמצא כי כולם השתפרו על ידי תרגול מדיטציה.
  2. משפרת את תפקוד המוח – מדיטציה היא תרגול מעולה לחידוד המוח. במחקרים נמצא כי תרגול מדיטציה משפר את הריכוז, המיקוד והמודעות לסביבה. כמו כן, מחקרים מצאו כי הפסקת מדיטציה קטנה במהלך היום מעלה את היעילות בעבודה.
  3. מסייעת לשינה טובה – מדיטציה יכולה לסייע לשינה טובה יותר ויש לכך יתרונות בריאותיים רבים, בהם הפחתת הסיכון למחלות שונות, גם לסרטן.
  4. מדיטציה מתחילה בנשימה – מדיטציה נשמעת לפעמים מרתיעה למי שלא ניסה בעבר, אך למעשה היא מתחילה פשוט בנשימה. כדאי לשמור על תנוחת גוף נוחה ופתוחה, למשל ישיבה נוחה על כיסא, או שכיבה על הגב, ולהביא את המודעות לפעולת הנשימה. יש הנעזרים במוזיקה רגועה ברקע, ויש המעדיפים שקט ושלווה.
  5. מדיטציה לא צריכה להיות ארוכה – מודטים מנוסים יכולים לעשות מדיטציה לאורך זמן רב, לעיתים חצי שעה או שעה ואף יותר. אך גם לתרגולים קצרים יותר יש יתרונות רבים – אפילו דקת תרגול אחת יכולה לשפר משמעותית את התחושה בגוף ובלב. נסו לא לפתח ציפיות גבוהות מדי מעצמכם, כל דקה של מדיטציה נחשבת.
  6. זה בסדר אם עולות מחשבות במהלך המדיטציה – המטרה אינה לשלוט במוח ולהשתיק את המחשבות, אלא להתבונן בנפש שלנו ללא שיפוטיות. מדיטציה מאפשרת לנו מודעות גבוהה יותר למחשבות שלנו, התבוננות פנימה בקבלה מלאה של עצמנו באותו רגע.
  7. מדיטציה מונחית יכולה לעזור – למתחילים, ייתכן שמדיטציה מונחית תסייע להיכנס לתהליך. אפשר להיעזר באפליקציות או בהקלטות, ונחמד לפעמים להשתתף בתרגול מדיטציה עם מדריך.

מצורפים כמה לינקים למדיטציות מודרכות, להנאתכם:

ניתן להוריד אפליקצייה לתרגול מדיטציה, אחת הפופולריות שבהן היא headspace – לינק להורדה לאייפון, לינק להורדה לאנדרואיד.

וניתן להעזר באינספור סרטונים לתרגול מדיטציה ביוטיוב, לדוגמא: