לוגו האגודה למלחמה בסרטן
כ- 1

בני אדם מתים כל שנה בישראל מנזקי העישון, וזה לא חייב להימשך.

אפשר ביחד לעצור את תופעת העישון!

פרסום על בסיס החלטת בית משפט בעקבות תביעה ייצוגית בנושא עישון בסניפי חברת מקדונלדס

נקודות למחשבה

גמילה מעישון יכולה להיות לא פשוטה, אך בעזרת כוח רצון והתמדה היא בהחלט אפשרית. יותר ויותר ישראלים מפסיקים לעשן ומצליחים להתמיד בכך לאורך זמן.

מרבית הנגמלים מעישון עשו זאת בכוחות עצמם, וללא התערבות טיפולית כלשהי. זה אפשרי!

חמישה דברים שחשוב לדעת על עישון:

זה לא רק סיגריה אחת ולא נורא...
חשוב לזכור שאין רמה בטוחה של עישון. גם סיגריה אחת מסוכנת לבריאות ועלולה לגרום נזק בריאותי משמעותי.

החומר הממכר בסיגריה הוא ניקוטין הנמצא בעלי הטבק, אבל תעשיית הטבק מוסיפה אמוניה לתערובת הטבק לצורך שיפור ספיגת הניקוטין והגברת ההתמכרות לעישון. כך תעשיית הטבק מייצרת התמכרות מוגברת לעישון.

גם באוויר הפתוח, עשן הסיגריה יכול להגיע למרחק של יותר מ-9 מטרים מהמעשן ולסכן את הבריאות של הסובבים אותו. לכן, אפילו עישון במרפסת הבית עלול לסכן את קרוביכם השוהים בבית.

העישון מסוכן מאוד בהיריון:
הפסקת עישון לפני תחילת היריון או במהלך היריון, בכל שבוע, היא צעד חשוב ביותר למען הבריאות שלך ושל עוברך שעתיד להיוולד.

הפסקת העישון יעילה בכל שלב בחיים, גם לאחר אבחון ובמהלך טיפול במחלת סרטן ומחלות אחרות.

נזקי העישון

נזקים בריאותיים

העשן הנשאף לריאותיו של המעשן מכיל מעל 7,000 כימיקלים שונים, חלקם מסוכנים ומזיקים, וכ-70 מהם מוגדרים מסרטנים ודאיים בבני אדם.

מחקרים ארוכי טווח מוכיחים שהעישון גורם לסוגים רבים של מחלות, כגון מחלות סרטן, מחלות לב וכלי דם, מחלות נשימה ועוד. יש לציין כי בעיות בריאות רבות נקשרות בעישון, כמו בעיות פוריות בנשים וגברים, דלקות מפרקים, פגיעה בכושר הגופני גם בקרב מתאמנים, ובריאות כללית ירודה.

עד גיל 25 המוח עדיין מתפתח, ותהליכי הלמידה מואצים. ההתמכרות לעישון היא סוג של למידה, ובגילים אלו הלמידה מהירה וחזקה במיוחד. חשיפה לניקוטין עלולה לפגוע בהתפתחות מוחם של ילדים, מתבגרים ובוגרים צעירים. פגיעה אפשרית יכולה להתבטא ביכולות תשומת הלב והלמידה, הפרעות קשב וריכוז ובעיות קוגניטיביות. הניקוטין במוצרי העישון הוא סם ממכר ביותר.

בדלי סיגריות הם פריט הפסולת המושלך ביותר בעולם. בישראל מושלכים מדי שנה, מחוץ לפחים, כ-6 מיליארדי בדלי סיגריות. הבּדׇלים פולטים חומרים רעילים שנספגים בקרקע ומגיעים למקורות המים. לבדל סיגריה אחד נדרשות כ-15 שנים כדי להתכלות באדמה.

ההיבט הכלכלי

העלויות הכלכליות הכרוכות בשימוש במוצרי עישון ברחבי העולם הן אדירות. מעבר לעלות הכלכלית למעשן, תופעת העישון גורמת להוצאות כבדות למשק

הוצאה כספית משמעותית למערכת הבריאות בטיפול במחלות קשות הנגרמות משימוש במוצרי עישון. הדבר יוצר עומס על מערכת הבריאות בקביעת תורים וטיפול גם באוכלוסייה שאינה מעשנת.

עלויות גבוהות למשק כתוצאה מפגיעה בהון האנושי האבוד הנובע מתחלואה ותמותה המיוחסים למוצרי עישון – פגיעה בכושר העבודה, ימי מחלה ועוד.

על פי נתוני משרד הבריאות, סך כל עלויות העישון, הישירות והעקיפות, למשק הישראלי מוערכות בכ-12.8 מיליארדי ש"ח בשנה, בהן גם העלויות למערכת הבריאות.

עישון כפוי

אנשים הנמצאים בסביבת מעשנים, שואפים את העשן הנפלט לחלל האוויר מסיגריה ומפיו או אפו של המעשן. עשן זה מכיל חומרים מסוכנים ומזיקים, כולל קרצינוגנים החודרים לגוף המעשן הכפוי.  

בהקבלה לנגיף הקורונה – שם נדרשנו לריחוק חברתי של 2 מטרים על מנת להישמר מהידבקות פוטנציאלית, כדי להתגונן מפני חשיפה לנזקי הסיגריה יש להתרחק 9 מטרים לפחות מאדם מעשן.

אין רמה בטוחה של חשיפה לעישון כפוי

הדרך היחידה להגן על לא מעשנים מחשיפה לעישון כפוי היא להימנע לחלוטין מעישון בתוך הבית. פתיחת חלונות, שימוש במאווררים ומערכות אוורור והגבלת העישון לחדרים מסוימים בבית או לשעות מסוימות ביום לא מונעים לחלוטין את החשיפה לעישון כפוי.

גם עישון במרפסת לא מגן על בני הבית מחשיפה לעישון כפוי. יש לזכור כי לא כדאי להסתמך רק על חוש הראייה וחוש הריח, גם אם אין אנו מריחים או רואים את העשן, הוא יכול לפגוע בנו. זכרו, בעשן הסיגריות קיים ציאניד, שהוא גז ללא ריח.

חשוב להגן על תינוקות וילדים מחשיפה מסוכנת לעשן הסיגריות, וללמד אותם דרך הסברים ומעשים להתרחק מעישון כפוי.

עישון "מיד שלישית"

עישון "מיד שלישית" מתייחס לחשיפה לשיירי חלקיקים רעילים ומסרטנים ולתרכובות נדיפות שנשארים לאחר כיבוי מוצרי טבק שונים, כגון סיגריות ונרגילות. החומרים המסוכנים נספגים במשטחים שונים ומשתחררים בהדרגה בחזרה לאוויר, ולכן עלולים לגרום נזק בריאותי, במיוחד לתינוקות ולילדים הקטנים שבבית.

מה חשוב לדעת על עישון מיד שלישית:

גמילה

הפסקת עישון מועילה בכל שלב בחיים, גם במקרה של מחלת סרטן.

סדנאות הגמילה מעישון כלולות בסל הבריאות ומוצעות ללא תשלום בכל קופות החולים.

מוקדי המידע של קופות החולים:

אנשים קופצים

פודקאסט קולולו נגמלים מעישון!

פודקאסט חדש מבית האגודה למלחמה בסרטן, בהשתתפות מיקי חיימוביץ' וד"ר ענת אנדן, שהתגייסו בהתנדבות מלאה כדי לסייע למעוניינים להיגמל מעישון. מיקי חיימוביץ', אשת תקשורת וח"כ לשעבר, נגמלה בעצמה מעישון ומספרת על כך בפתיחות ובכנות, בשיחה עם ד"ר ענת אנדן, רופאת משפחה ויועצת לגמילה מעישון מקופ"ח מכבי.

לוגו האגודה למלחמה בסרטן


יותר משליש ממחלות הסרטן ניתנות למניעה באמצעות שינויים באורח החיים: פעילות גופנית, הימנעות מעישון, שמירה על משקל גוף תקין ואימוץ אורח חיים בריא. יחד עם ההיענות לבדיקות הסריקה לגילוי מוקדם וקבלת החיסונים המומלצים, ניתן להפחית את התחלואה והתמותה מסרטן בכ-50%!

האגודה ברשתות החברתיות

האגודה למלחמה בסרטן בישראל (ע"ר) מובילה את המאבק במחלות הסרטן בישראל ופועלת בכל החזיתות במטרה להפחית את התחלואה והתמותה מסרטן בישראל. היום חיים בישראל למעלה מ- 300,000 חולי סרטן הנמצאים בטיפול או במעקב. מדי שנה נוספים בארץ כ-30,000 חולי סרטן חדשים, אך הודות לקידום המחקר ושימת דגש על שיפור אמצעי האבחון, הגילוי המוקדם והטיפול, חל גידול משמעותי במספר האנשים הנרפאים מן המחלה ושיפור ניכר באיכות חייהם של המטופלים.

ניווט

הרשמה לניוזלטר האגודה למלחמה בסרטן

© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן ע"ר

מדיניות הפרטיות