תכלס בריאות

צעד 07: מתנדבים לחיים טובים

התנדבות היא עשייה מבורכת – אנו תורמים לקהילה ובמקביל מיטיבים עם הבריאות הנפשית, הפיזית והחברתית שלנו. הנה כמה מיתרונות ההתנדבות:

שיפור הבריאות הפיזית והמנטלית

פעילות התנדבותית מסייעת לאדם להיות פעיל ולשפר את כישוריו החברתיים והמנטליים בו זמנית. מחקרים מצאו כי מתנדבים בגיל 60 ומעלה נהנו מבריאות מנטלית ופיזית טובות יותר לעומת אנשים בני גילם שלא התנדבו. כמו כן, נמצא במחקרים כי התנדבות מפחיתה את הסיכון לחרדות ולדיכאון, בעיקר בקרב אנשים בני 65 ומעלה.

התנדבות מפחיתה את רמות המתח ומעודדת תחושות חיוביות ומרגיעות באמצעות שחרור דופמין. מתנדבים שבילו עם אחרים בקהילה במסגרת התנדבותית דיווחו כי חשו שליחות והוקרה, שתורמות להפחתת מתח שבעצמה מפחיתה את הסיכון לבעיות בריאותיות ומנטליות כמו מחלות לב, שבץ, דיכאון, חרדה ותחלואה כללית. מחקר ארוך טווח בנושא זקנה מצא כי אנשים שהתנדבו היו בעלי שיעורי תמותה נמוכים יותר לעומת אנשים שלא התנדבו כלל.

טיפוח קשרים חברתיים

התנדבות מסייעת ליצירת קשרים חברתיים המבוססים על תחומי עניין משותפים. זו אחת הדרכים הטובות ביותר להרחיב את המעגל החברתי ולהעשיר אותו באנשים שאיתם יש לנו נושאים משותפים לשיחה והשקפת עולם דומה.

תחושת מטרה ופיתוח מיומנויות חשובות

התנדבות בתחום שאנו מחשיבים כמשמעותי מייצרת אצלנו תחושה של מטרה ושליחות. כדאי להתנדב בתחום שאנו מרגישים חזקים בו וכך לפתח כישורים ומיומנויות תוך כדי הענקה לקהילה. במחקרים נמצא כי מתנדבים מבוגרים יותר חווים תחושה סיפוק רבה יותר מהחיים והערכה עצמית גבוהה יותר לעומת אחרים שאינם מתנדבים.

המתנדבים שלנו באגודה למלחמה בסרטן יכולים לבחור בין מגוון רחב של תחומי התנדבות –מהתנדבות שבועית במתן מענה ראשוני לשיחות עם מטופלים וקרובי משפחה במסגרת המוקד טלמידע" שלנו ועד להתנדבות חד פעמית בסריגת כובעים וצעיפים למען חולים אונקולוגים, התנדבות בסניפים ברחבי הארץ ועוד. כל אחד ואחת יכולים למצוא את מקומם אצלנו ולחוש תחושת סיפוק ומשמעות. אנו תמיד זקוקים לעוד אנשים טובים שיצטרפו למשפחתנו.

לפרטים על אפשרויות ההתנדבות השונות באגודה לחצו כאן

בסרטון – נעמי חלפון, מתנדבת יקרה שלנו, על ההתנדבות באגודה למלחמה בסרטן