תכלס בריאות

צעד 20: תנועות מדיטטיביות

מהי יוגה?

יוגה היא צורה עתיקה של פעילות גופנית לגוף ולנפש. מטרתה לשפר את החוזק, הגמישות והנשימות באמצעות סדרה של תנועות ותנוחות. זו פילוסופיה כלל גופית שהחלה לפני כ-5,000 שנה בהודו ומטרתה ליצור הרמוניה בין התודעה לגוף ולנפש ולסייע לתחושת רגיעה.

כל אחד יכול לתרגל יוגה?

כן. קיימות כ-80 תנוחות מרכזיות ביוגה בעמידה, בישיבה, בכריעה או בשכיבה, וזרמים שונים של תרגול יוגה – איינגר, האטה, אשטנגה, ויניאסה ועוד. חלק מהזרמים ביוגה, כמו אשטנגה, מאמצים מאוד את הגוף, ואחרים מתרכזים יותר במדיטציה ובנשימות. לכן לא כל סגנון תרגול מתאים לכל אחד, ויש לבחור את הסגנון המועדף ולהתקדם על פי הקצב האישי שלכם.

מותר לחולי סרטן לתרגל יוגה?

מומלץ לשלב יוגה כחלק משגרת החיים, גם עבור חולי סרטן. היוגה, במילים פשוטות, גורמת תחושה טובה – זו דרך טבעית להרגיע את הגוף ולהתמודד עם מתח, חרדה ודיכאון, היא יכולה להעלות את מצב הרוח ולשפר את מצב הבריאות הכללית. כמו כן, יש בכוחה להפחית תופעות לוואי של טיפולים אונקולוגיים, כמו כאב, עייפות, בעיות שינה ועוד. יוגה יכולה אף לסייע בשיפור התנועתיות לאחר ניתוח או טיפולים מחלישים נגד מחלת הסרטן.

באגודה למלחמה בסרטן אנו מציעים קבוצות יוגה לחולים ולמחלימים ברחבי הארץ, ללא עלות, במסגרת מרכזי התמיכה "חזקים ביחד".

לפרטים נוספים על פעילויות "חזקים ביחד" לחולים ומחלימים לחצו כאן

הנחיה לכולם: לפני התחלת פעילות גופנית יש לפנות לרופא ולקבל את המלצתו לגבי בחירת הפעילות שמתאימה. חשוב להתאים את הפעילות לגיל ולמצב הבריאות הכללי. חשוב לציין בפני הרופא אם קיימות בעיות בריאות כלשהן, כגון כאבים בחזה, סחרחורות, בעיות במפרקים או בעצמות וכד'.

מה עושים?

מתרגלים היום את ברכת השמש הראשונה. זהו תרגול מפתח ביוגה להרגעת הנפש וחימום הגוף, והוא מסייע בשחרור לחצים בגוף, שיפור שיווי המשקל ומתיחת השרירים. אם אתם חדשים בעולם היוגה – תרגלו חמש דקות. אם אתם מתרגלים מנוסים יותר-  בצעו את התרגול כפי שאתם אוהבים. מצורף רצף ברכת השמש וסרטון תרגול: